Kedilerin beslenme ihtiyaçlarını karşılama adına yapılacak kedi maması seçimi, bazı dikkat gerektiren hususların bilinmesi dahilinde kolay hale gelebilmektedir. 2 ile 12 aylık dönemleri arasındaki kedilere yavru kedi diyoruz. Bu bakımdan kediniz yavru ise ancak yavru kedi mamalarıyla beslemek yerinde olacaktır. Zira bu dönemin ihtiyacı olan kalsiyum ve diğer unsurlar yavru kedi mamalarında fazlasıyla bulunur. Pek çok mama markası arasında en iyisini seçmek için yapılması gereken diğer bir husus ise kedinizin neleri sevdiği ve nelerden hoşlanmadığının tespitidir. Bu bakımdan somon balığı aromalı, kedi süt tozu, tavuk etli, kuzu etli ve nice mamalar kedilerin damak tadına uygun üretiliyor. 1,5 kg’dan 15 kg’a kadar pek çok ebatta ve ağırlıkta mama üretilmektedir.

Kedilerin sağlıklı bir şekilde beslenmeleri için anne sütü en önemli besin kaynağıdır. Süt tozları ise yeteri miktarda anne sütü alamamış kediler için harika bir besindir. Kimi zaman anne sütü yetersiz gelmekte ve yavru kediler yeterince beslenememektedir. Bu yüzden de süt tozuna ihtiyaç ortaya çıkmıştır. Anne sütünden mahrum kalma neticesinde ortaya çıkması olası anatomik problemlerle başa çıkma adına süt tozu alınması ve hazır hale getirilerek kedilere verilmesi son derece önemlidir. Kedilerin kalp, beyin, kemik ve eklem sağlığı için mutlaka anne kedi sütü gerekmekte, bu mümkün olmadığı takdirde de süt tozuna başvurulmaktadır.

Mamadan Oyuncaklara Kadar Kedi İhtiyaçları

Mama seçiminde yaş unsuru kritik noktadır. 1-7 yaş kediler artık yetişkinlik çağına gelmiş kedilerdir. Beslenmeleri de bu doğrultuda olmalıdır. Ambalajlarda “adult” ifadesi ile yer alan bu mamalar, balık aromalı, tavuklu ve kuzu etli olarak üretilmektedir. Beslenme hususunda kısırlaştırılmış kediler için de ayrı bir parantez açmak gerekmektedir. Bilindiği gibi kısırlaştırılmış kediler ve diğer hayvanlar kolay kilo almaya başlarlar. Bu bakımdan teze kümes hayvanları ile hazırlanmış mamalara ihtiyaç duyulur. Kilo kontrolü sağlayan bu mamalar obezite karşıtıdır. Yapısında bulunan ham lifler sayesinde uzun süreli tokluk hissi sağlamaktadır. Mamalar kuru ve serin bir ortamda korunmalıdır. Kedilerin yaşına ve kilosuna uygun beslenmesi, kedi yetiştirenlerin bir yaşam biçimi olmalıdır.

Mama değişimi söz konusu olduğunda ise eski mamadan yeni mamaya azar azar konularak bir geçiş süreci yaşanmalıdır. Zira ani geçişlerle kedinin iştahını kapatabilirsiniz. Kedi mamalarının yanı sıra kedi vitaminleri de onların sağlıklı beslenmeleri için bir zorunluluğu ifade etmektedir. Diğer gerekliliklerin arasında kedi kumu gelmektedir. Yıkanabilir, mandalina aromalı, ince taneli – kalın taneli topaklanan kumlar, portakal ve pudra kokulu kumlar ilgi görmektedir. Beslenmeleri ve bakımı adına şampuan ve parfümlerin yanı sıra kaliteli zaman geçirmeleri açısından kedi oyuncakları da mutlaka edinilmesi gereken ürünler arasındadır. Dışarıda gezdirilirken en önemli aksesuar olan kedi tasması çeşitlerine, diğer bütün beslenme ve bakım ürünlerine https://www.petbesinleri.com.tr/ , petlebi.com ve petburada.com gibi pet shop sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *