Şık, kullanışlı ve işlevsel bir yaşam alanı şüphesiz herkesin hayalidir; bu nedenle yaşam ve çalışma alanlarını dekore etmek, tasarımlamak ve eşyaları yerleştirmek gibi aşamalar için uzmanlaşmış uzman kişilerle çalışmak son derece önemli hale gelmektedir. Bir iç mimarla çalışmak ilk başlarda size zor veya külfetli gelebilir. Siz zevkleri itibariyle son derece harmoni yaratabilecek yeteneklere sahip olsanız bile konu bir iç mekanın dizaynı ve dekorasyonu olunca bir uzmandan yardım almanız hiç de fena bir fikir değil. Göreceğiniz sonuç sizi oldukça tatmin edecektir.

İç Mimarlar Ne Yaparlar?

İç mimarlar bir mimari mekanın içerisinde kullanıcılara estetik ölçütlere uygun, fonksiyonel ve işlevsel en uygun dizaynı sunmaya çalışırlar. Bu nedenle iç mimarlar iç mekanlar konusunda uzmanlaşmış kişilerdir. Eğer siz de bir iç mekanın yerleşiminde veya tasarımlanmasında uzman bir görüşe ihtiyaç duyuyor, mekandan maksimum ölçüde yararlanmak istiyorsanız yapmanız gereken şey iyi anlaşabileceğiniz ve frekanslarınız bakımından kolay iletişim kurabileceğiniz bir iç mimar bulmak.

Peki, bir iç mimarla anlaşmadan önce ne yapmalıyım diye merak mı ediyorsunuz?

İç Mimarla Anlaşmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Mekanınızı Tanıyın

Öncelikle bir iç mimarın, üzerinde çalışacağı mekanın sınırlılıklarına uyması gerektiğini bilmelisiniz. Bunu daha da açacak olursak size mekanın kullanımı konusunda maksimum verim sağlayacaktır ancak mekanın yapısı, mimarinin sahip olduğu değiştirilemez özellikler bir iç mimar için sınırlayıcı olabilir. Bu nedenle mekanınızı iyi tanımalı ve mekanınızın özelliklerine uygun beklentiler içerisinde olmalısınız.

Kendinize Has Bir Tarz Benimseyin

Her insanın yaşam ve çalışma alanlarında yansıtmak istediği bir stil vardır. Örneğin kimisi modern çizgi ve tasarımlardan hoşlanırken bir başkası klasik parçalardan keyif alabilir. Bu konuda sayılabilecek o kadar fazla tarz vardır ki yalnızca modern ve klasik olmak üzere ikiye ayırmak mümkün değildir. Siz de kendi tarzınızı ve mekanınızda yaratmak istediğiniz ambiyansı mutlaka bilmeli ve bunu anlaşacağınız iç mimar ile paylaşmalısınız.

Önceliklerinizi Belirleyin

Herkesin yaşam alanında veya çalışma alanında sahip olmak istediği ve bulunması gerektiğine inandığı öncelikli ögeler vardır; görsellik, uyum, işlevsellik, kullanışlılık, dayanıklılık, ferahlık gibi pek çok konuda bir iç mekanın tasarım yerleştirilmesi öncelikler yaratabilir. Siz de önceliğinizi belirleyerek iç mimardan tam olarak ne beklediğinizi anlatmalısınız.

Uyumlu Olmaya Özen Gösterin

Anlaşacağınız iç mimar ile rahat sohbet edebilmeniz, kendinizi iyi ifade edebilmeniz ve arzu ettiğiniz sonuçları yakalamanız için iyi bir iletişim ve etkileşim gerekmektedir. Bu nedenle tanıştığınız bir iç mimar ile sohbet edebilmek ve kendinizi ifade etmek için uyumlu olmanız önemlidir. Acele etmeyin ve uyum içinde olabileceğiniz biri ile anlaşın.

Bütçenizi Belirleyin

Mekanın yeniden yorumlanması için ayırabileceğiniz bütçeyi iç mimarınız ile paylaşmalı ve süreç boyunca da iletişim halinde olmalısınız. Böylece iç mimarınız bütçenizi aşmadan size yeni bir mekan yorumlayabilir.

Sihirli Dokunuşlar Mı, Gerçekçi Olanlar Mı?

Bir iç mimar ile anlaştıktan sonra herkesin arzusu inanılmaz derecede değişmiş bir mekan olmaktadır; ancak unutmayın önceliklerinizi ve tarzınızı siz belirlediniz. Bu nedenle beklentiniz tamamen farklı bir mekan yaratmak ve görmek yerine isteklerinizi yansıtan ve size maksimum verim sağlayan bir mekan görmek olmalı. Bunun için gerçekçi olmalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *